U utorak, 29. ožujka, djeca iz centralnog objekta boravila su na našem Novljanskom jezeru. Nakon okupljanja u vrtiću, skupine “Točkice“, “Bubamare“, “Pužići“ i “Krijesnice“ krenule su pješačiti do jezera. Prolazeći kroz grad ponovili su prometna pravila sa starijom djecom što je ujedno bila prilika za mlađu djecu da ih usvoje. Dolaskom do šume započinju pravila boravka u prirodi koja su dan ranije ponovili sa skupinom koja je duže u projektu, a sada je bila demonstrator mlađoj djeci koja su prvi puta krenula s njima u prirodu. Putem su promatrali i opisivali markacije (planinarske oznake) i što one znače, uočavale su biljke koje su procvjetale: “Bijela šumarica“, “Zlatice“, “Ljekoviti plućnjak“.... Naučili su da nisu sve biljke “dobre“ - da ima i otrvovnih koje ne smijemo dirati! Najzanimljiviji trenutci su prelasci preko mnogih mostića koji su napravljeni preko potočića Novljančica. Dolaskom na jezero djeca su se okrijepila vodom, sendvičima i voćem, te su započeli razne aktivnsti. Promatrali su žabice kako plivaju, slušali su pjev ptica, gledali gliste i razne bubice. Sve su to djeca izrazila modeliranjem plastelinom, crtanjem drvenim bojicama, kredama u boji. Dječaci su nakon kraćeg odmora zaigrali nogomet, a sva djeca su posjetila oba igrališta na jezeru. Nakon još jedne okrijepe vodom i keksima, puni energije i doživljaja krenuli su nazad prema vrtiću do kojeg su uspješno stigli do 15 sati. Čestitamo svoj djeci skupina “Krijesnice“, “Pužići“ i “Bubamare“ na uspješno prehodanih 11 kilometara, a skupini “Točkice“ na prehodanih 5 kilometara.
